Oświetlić ten szary komunizm
Jak powstal projekt lamp Reflex?
Podobno ze na idei nie można budować biznesu. A jednak na samym początku mojej dzialalnosci jako projektanta była idea. Motywem była niezgoda na beznadziejną szarość PRL-u. Zastanawialiśmy się dlaczego na Zachodzie może być różnorodnie i kolorowo? Podczas gdy u nas musieliśmy zgodzić się na trwanie w biedzie. Marzyliśmy o uwolnieniu spod komunizmu i powrocie do Zachodu.
Wyjazd na Zachód był możliwy ale bardzo trudno było przebić się przez komunistyczne procedury podejrzliwości, złej woli i formalności. Tym, którym udawało się wyjechać ukazywał się świat z innego wymiaru. W tym zachodnim pachnącym świecie nawet bochenek chleba kosztował niebotyczne sumy w porównaniu do tego co można było zarobić w PRL.
Ale przecież szukaliśmy wyzwolenia. I nagle iluminacja! Myśl: jasnością, uratować się światłem! Rozświetlić, rozweselić świat komunistycznej ciemności. Stworzyć światło, zaprojektować lampy. To była myśl, i idea u dalekich pierwotnych źródeł TAR.
Powstanie lamp Reflex, czyli myślenie spoza schematów i współpraca z ‘prywaciarzami’
Po studiach na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej skończyłem Wydział Wzornictwa na ASP i szukałem jakiegoś ważnego celu. Projektowanie lamp było ważnym celem. Rozświetlenie komunizmu było ważną ideą. I ta idea stała się przewodnim motywem działania młodego projektanta, designera. Projektować lampy, które rozświetlą komunizm – to miał być osobisty wkład w walce o zmianę.
Świat komunizmu zorganizowany centralistycznie, uznawał państwowe oficjalne struktury. W tej naszej szarej Polsce dynamicznie działał drobna produkcja – prywatna przedsiębiorczość. Ta ważna sfera gospodarki nie była wysoko ceniona w naszym ludowym kraju. “Prywaciarze”, to byli cwaniacy i podejrzani bogacze. Elity polskie trzymały się w swoich wartościach uznanych instytucji państwowych.