Produkt został dodany do ulubionych!
Projekt hallu recepcyjnego Muzeum Miasta Gdyni
  • TAR
  • Blog
  • Projekt hallu recepcyjnego Muzeum Miasta Gdyni
Rozmowa z arch. Anną Orchowską-Smolińską, autorką projektu

Projekt hallu recepcyjnego Muzeum Miasta Gdyni

Zespół projektowy: Anna Orchowska-Smolińska, Agata Karolczuk, Jakub Napolski I miejsce w zamkniętym konkursie architektonicznym 2015 realizacja 2015

W jaki sposób jest Pani związana z Gdynia?

Jestem rodowitą Gdynianką – tu się urodziłam, a członkowie mojej rodziny w większości mieszkali w Gdyni począwszy od lat międzywojennych, czyli byli świadkami budowy tego wciąż młodego miasta. Gdynia jest też głównym tematem moich zainteresowań zawodowych i naukowych. W pracy projektowej niezwykle inspiruje mnie architektura modernistyczna, ze swoją klarowną kompozycją, wyważoną prostotą i nienarzucającym się detalem.

Naukowo obok badań i ochrony dziedzictwa kulturowego architektury i urbanistyki okresu modernizmu, zajmuję się zagadnieniami związanymi z przemysłową architekturą zespołu portu gdyńskiego, którym poświęciłam swoją rozprawę doktorską. Równolegle z praktyką projektową, prowadzę zajęcia ze studentami na dwóch uczelniach trójmiejskich – Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz na Kierunkach Architektury i Architektury Wnętrz Sopockiej Szkoły Wyższej.

Jak ważnym miejscem dla mieszkańców jest Muzeum Miasta Gdyni?

Muzeum Miasta Gdyni jest istotnym obiektem kulturalnym na mapie miasta. W jego murach mieszkańcy mogą oglądać wystawy przybliżające fenomen narodzin miasta, w tym także prezentację jego niebagatelnej architektury. Goście Muzeum mogą również zapozwać się z cyklicznymi ekspozycjami poświeconymi współczesnemu polskiemu dizajnowi, wziąć udział w licznych prelekcjach, pokazach filmów, czy wreszcie w bogatym programie edukacyjnym, w tym w zajęciach warsztatowych dla starszych i młodszych.

Jakie były założenia i zakres modernizacji lobby Muzeum oraz co zdecydowało o zwycięstwie projektu Pani zespołu? 

Projekt konkursu architektonicznego na koncepcję aranżacji przestrzeni recepcyjnej Muzeum Miasta Gdyni wykonaliśmy w trzyosobowym zespole projektowym pod moim kierunkiem, w składzie: Anna Orchowska-Smolińska, Agata Karolczuk i Jakub Napolski. Nasze założenia projektowe skupiły się na zaaranżowaniu hallu wejściowego Muzeum Miasta Gdyni w taki sposób, by nadać temu reprezentacyjnemu wnętrzu wyrazistego charakteru, który miał odpowiadać specyfice tej szczególnej dla Gdyni placówki kulturalnej. W toku przemyśleń i analiz projektowych Zespół szczególnie inspirował się stylistyką wyrazistych kompozycji graficznych i przestrzennych typowych dla awangardy sztuki i architektury dwudziestowiecznej. Podobnie jak w tych kierunkach, postanowiono ograniczyć paletę barw do trzech głównych kolorów: czerwieni, szarości i czerni, które są jednocześnie podstawowymi kolorami w systemie identyfikacji wizualnej Muzeum Miasta Gdyni. W projekcie wykorzystano stanowcze w formie modułowe siedziska Termo projektu Tomka Rygalika w tych właśnie kolorach.

Jednym z podstawowych założeń projektu było także „rozświetlenie” trochę mrocznego wcześniej hallu. Obok rezygnacji z wcześniejszego przesłonięcia trzech wysokich okien i zastosowania tam wygodnych, projektowanych przeze mnie indywidualnie siedzisk, znalazło się podkreślające charakter wnętrza oświetlenie akcentujące. Jak się okazało nasza koncepcja projektowa zyskała uznanie komisji konkursowej, a jedną z nagród była możliwość realizacji projektu.

Dlaczego wybrała Pani lampy Reflex?

Lampy Reflex Maxi i Mini (TAR), w zdecydowanych kolorach – czerwonym i czarnym, projektu Tomka Andrzeja Rutkiewicza z 1982 roku, były zdecydowanie strzałem w dziesiątkę w tym projekcie. Ich ponadczasowa, już kultowa forma jest doskonałym, uzupełnieniem trójbarwnej, graficznej kompozycji tego wnętrza. „Reflexy” zostały pogrupowanie, 3 x po 9 sztuk i zamontowane do istniejącego sufitu kasetonowego za pośrednictwem dodatkowych, kwadratowych wysp-platform. Podwieszenie opraw w grupach, blisko siebie zestawionych lamp miało na celu stworzyć wrażenie obniżenia pułapu wysokiego na 4,5 m sufitu. Taki zabieg, przyczynił się do stworzenia bardziej kameralnego odbioru mini przestrzeni relaksu w centralnej części hallu recepcyjnego. W uzupełnieniu głównej kompozycji wprowadziliśmy kilka mniejszych grup opraw Reflex w innych rejonach wnętrza by połączyć je stylistycznie i podkreślić charakter dodatkowych stref funkcjonalnych.

Jak lampy Reflex sprawdziły się w projekcie?

W moim uznaniu lampy Reflex doskonale spełniły oczekiwania projektu. Mają dla mnie ponadczasową formę, która dla ludzi znających ich historię jest pewnym synonimem przełamywania się nowoczesnych trendów wzorniczych wbrew pojawiającym się trudnościom, trochę jak budowa Gdyni i portu w okresie międzywojennym. Ich zdecydowana forma i kolor idealnie zharmonizowały się z wnętrzem hallu Muzeum Miasta Gdyni. Dodatkowo znajomy wszystkim kształt lampy, którą utożsamiamy z wnętrzem prywatnym i w miarę niskie zwieszenie opraw wzmagają poczucie swobodnego, bardziej kameralnego odpoczynku.

Czy publiczności podoba się nowe lobby?

Przestrzeń ta oprócz codziennej pracy Muzeum, kiedy odwiedzający przygotowują się tam do wyruszenia na wystawy lub odpoczywają po ich obejrzeniu, gości także prelekcje, odczyty, spotkania z autorami i artystami oraz wernisaże wystaw. Dzięki swojemu wyposażeniu jest mobilna i dostosowuje się do potrzeb jak kameleon. Naturalnie wpisała się więc w życie Muzeum Miasta Gdyni i wydaje się przez odwiedzających lubiana.